vlastnosti dalmatina a jeho zvláštnostiPopíšu Vám vlastnosti a zvláštnosti dalmatina dalmatina, text napsaný žlutou barvou bodou moje skromný připomínky a upřesnění údajů. nebo chování Snoopyho v danné situaciDalmatin je pes všestranně společenský. do bytu není příliš velký, má přednosti krátkosrstého psa, pro výcvik, procházky nebo sport je dostatečně velký, vytrvalý a statný. Je to pes vhodný pro venkov, město, pro okrasu i výcvik, pro radost i doprovod, pro službu i zábavu, pro lásku i ochranu.
Dalmatin je velmi staré a dlouholetým vývojem ustálené plemeno, a to jak v tělesných liniích, tak v zabarvení, které se za poslední staletí podstatně nezměnilo, tak i v povaze.

Dalmatin je oblíben nejen pro svoji krásu, ale i pro svou inteligenci, bystrost, milou povahu a věrnost. Jeho obdivuhodná přítulnost ke členům rodin, z níž vždy jednoho člena zahrnuje až obtížnou oddaností (tak to souhlasí, obtížná přítunost, pořád by se tulil a mazlil) z něho vytvořila psa rodinného s nebývalou láskou k dětem.(dalo mi práci ho odnaučit běhat za dětma, a pak ho od nich dostat pryč) . Dalmatin miluje život v rodinném kruhu, odchází-li jeho paán z domu, dává svým výrazem a smutkem najevo své zklamání, ale trocha vlídného slova a pes pochopí, že to je nutné zůstat chvíli sám doma. (a doporučuji zažít pak příchod domu, to Vás pak stěstím sežere) Svou doslova konzervativní oddaností a láskou jak ke svému pánu, tak i k ostatním členům rodiny, nebo prostředí ve kterém žije získal zřejmě v průběhu svého histirického vývoje. Jím tak lze vysvětlit dalmatinovu schopnost snášet horko, vrozený odpor k soužití s dalšími psy v domáctnosti, i nedostatek stesku po matce a sourozencích po příchodu do nového domova.(Snoopy prvních pár dní vůbec nekňučel,až po rozkoukání občas kníkal, nevím ale jestli nudou nebo steskem) Okamžitě se osamostatňuje a orientuje v novém prostředí. Brzy si domov a novou rodinu přisvojí jako suverénní území a působiště doporučuji ale mu nedovolit žádné dominantní náznaky z jeho strany vůči Vám, např. loudění u stolu, spaní na vyvýšeném místěm třeba na gauči), o které se nemíní dělit.

Je třeba si dobře uvědomit dalmatinovu citlivou povahu dříve než si ho pořídíme domů. Pro dospělého dalmatina je velmi problematické se přizpůsobit novému majiteli a prostředí. Než se svému novému prostředí přizpůsobí, bývá nedůvěřivý. Tato neocenitelná a výborná vlastnost, která je podstatou jeho věrnosti a oddanoosti může dát velmi snadno vzniknout opačnému názoru na jeho povahu. Je mu pak přisuzována nepřítulnost, faleš a dokonce zákeřnost, ohradí-li se i proti dobře míněným nabídkám přátelství ze strany svého nového majitele. Protože on sám je od přírody věrný a oddaný, nikdy nepochopí, že by mohl být někdy zrazen.Bere-li si někdo dosělého dalmatina, musí se ozbrojit velkou dávkou trpělivosti a laskavostia z této pozice neuhnout ani odporuje-li pes i jednoduchým povelům.

Je to pes velmi teplomilný, i když jinak velmi otužilý. Za slunečného dne se rád vyhřívá na zahradě. Se zaujetím pozoruje z okna bytu vše, co se kde děje na ulici. Jízda autem, z něhož soustředěně pozoruje okolí je pro něho pravým požitkem. O jeho povaze by se dalo říct, že je hedvábně měkká. Taková je však jen v podmínkách rodinné pohody. Nní možné ho pokládat za pouhou okrasu. Stačí aby nabyl pocitu, že je ohrožen někdo z jeho smečky, či on sám a v mžiku je z něj zcela jiný pes. Tatam je jeho hebkost, jemnost a citlivost. Stává se z něho statečný bojovník, který se neohroženě posaví jakémukoliv protivníkovi, ať je jakkoliv velký a silný. Dostane-li se do souboje, projeví se v plné míře jeho temperament, hbitost, říznost, rozhodnost až urputnost, tekže je schopen zdolat protivníka daleko silnějšího než je on sám. Vždyť dalmatin dokáže ve služebním výcviku podat neméně tak dobrý výkon jako služební plemena. Pro jemný a vyvinutý čich a výbornou orientaci je dalmatin výborným voícím psem pro slepce. Dalmatin má na kontě opravdu rozmanité činnosti. Obsáhlé publikace Kennel Clubu jde dokonce tak daleko, že vedle dalmatina mezi všemi dalšími plemeny nenalézá plemeno. které by blo tak všestranné jako dalmatin. Pro své vrozené lovecké scohpnosti se dalmatin opět vrátil ke svému původnímu určení, mezi lovecké psy - honíče a barváře.

Kromě vyjmenovaných a zdokumentovaných vlastností je dalmatin také v USA maskotem hasičů. Bývá zde nazýván Fire House Dog. Nedivme se tomu, že dalmatin má vyvinutý smysl pro pořádek a změny nemiluje, ba přímo nenávidí. Je velmi učenlivý. Vše co potřebuje, se povětšinou naučí sám z vlastní vůle. Ovšem podle svého si naučené i upraví.Jeho vynalézavost je mnohdy až obdivuhodná. Stále překvapuje novými nápady, je proto zábavným a milým kamarádem. Někdy činí dojem, že jeho ctižádostivost se upíná k udržení stálého zájmu rodiny a k postavení středu pozornosti. Má vyvinutý smysl pro rozlišování co je jeho a co mu nepatří. Má-li sebevětší příležitost, nic nezcizí.